ALLSVENSKAN!


Häng gärna med på facebooksidan RNR lag- och tävlingsryttare om du är intresserad av tävling både individuellt och i lag, ponny, storhäst, dressyr, hoppning, WE eller annan gren!

ALLSVENSKAN 2019

Klubben har anmält lag till allsvenskorna 2019 enligt nedan:
Ponny - hopp div 3 (vår) div 2 (höst)
Ponny - dressyr div 3 (vår)
Ridhästar - dressyr div 3 (vår)

Hoppning - ponny
Div 2 - höst 2019

Lag ska bestå av tre eller fyra ekipage, där de tre främst placerade räknas. Vid 4 ekipage ska laget bestå av minst två ponnykategorier

Omgång 1 och 2 rids i Lätt C bedömning A:1a. I omgång 3/Final rids Lätt C + 5 bed A:1a.

Omg 1: den 1 september Rastaborg Ridklubb
Omg 2: den 14 september Färingsö Rididrott
Final: den 13 oktober Sorunda Ridklubb

Anmälda lag:
Berga Ryttarförening
Djursholms Ridklubb
Edsbro Ryttarförening
Ekbackens Ryttarförening
Enskede Ridsällskap
Fågelbro Ridklubb
Färingsö Rididrott
Föreningen Siggesta Ryttare
Hallstaviks Ryttarförening
Karlslunds Ryttarsällskap
Lilla Rörby Ryttarklubb
Mälarhöjdens Ryttarsällskap
Nynäshamns Ridklubb
Rastaborgs Ridklubb
Ridklubben Norrtälje Ryttare
Sandö Sportryttarförening
Sorunda Ridklubb
Stora Wäsby Fältrittklubb lag 1
Stora Wäsby Fältrittklubb lag 2
Södertälje Ridklubb
Täby Ryttarsällskap

Lagledare Anna Morin

Intresserade att vara med 2019:

Molly Morin
Lovisa Backlund
Kajsa Kvick
Ruben Sandberg
Maja Nilsson
Sara Nola
Moa Morén

Får ej starta:
  • Ekipage som placerat sig i Lätt A eller högre i avd. A under kalenderåret får ej starta Div II.
  • Ekipage som deltagit i Div I eller högre pågående år får ej starta Div II.

Dressyr - ponny
Div 2 - höst 2019

Lag ska bestå av tre eller fyra ekipage, där de tre främst placerade räknas. Vid 4 ekipage ska laget bestå av minst två ponnykategorier. Divisionen ska ridas i kategorier och inte i åldersindelning.

Omgång 1 och 2 rids i LB:1 2019. Omgång 3/Final rids i LA:1 2017.

Omg 1: den 14 september Färingsö Ridsällskap
Omg 2: den 21 september Hufvudsta Ridklubb
FINAL: den 20 oktober Täby Ryttarsällskap

Anmälda lag grupp 1:
Djursholms Ridklubb
Färingsö Ridsällskap
Ridklubben Norrtälje Ryttare
Stora Wäsby Fältrittklubb lag 1
Stora Wäsby Fältrittklubb lag 2
Täby Ryttarsällskap
Överby Hästsportförening

Inget RNR-lag till start.

Hoppning storhäst
Div 3 - höst 2019

Lag ska bestå av tre eller fyra ekipage där de tre främst placerade räknas.

Omgång 1 och omgång 2 rids i 1.00 m bed A:1a, omgång 3/ final rids i 1.05m bed A:1a.  De tre främsta resultaten per omgång räknas.

Omg 1: den 15 september Färingsö Rididrott
Omg 2: den 29 september Haningebygdens Ryttarförening
Omg 3: den 20 oktober Bromma Ridklubb 

Anmälda lag:
Botkyrka Ridsällskap
Bromma Ridklubb
Drevinge Ryttarsällskap
Fågelbro Ridklubb
Färingsö Rididrott
Hallstaviks Ryttarförening
Haningebygdens Ryttarförening
Karlslunds Ryttarsällskap
Lidingö Ryttarförening
Mälarhöjdens Ryttarsällskap
Ridklubben Norrtäje Ryttare
Stockholms Fältrittklubb
Stora Wäsby Fältrittklubb
Södertälje Ridklubb

Inget RNR-lag till start.

Hoppning storhäst
Div 4 - höst 2019

Lag ska bestå av tre eller fyra ekipage där de tre främst placerade räknas.

Omgång 1 och omgång 2 rids i 0.85 m bed A:1a, omgång 3/final rids i 0.90 m bed A:1a.  De tre främsta resultaten per omgång räknas.

Omg 1: den 15 september Berga Ryttarförening
Omg 2: den 29 september Nynäshamns Ridklubb
Omg 3/Final:  den 13 oktober Djursholms Ridklubb 

Anmälda lag:
Berga Ryttarförening
Botkyrka Ridsällskap
Djursholms Ridklubb
Föreningen Högvretens Ryttare
Föreningen Österåkers Sportryttare
Haningebygdens Ryttarförening
Hölö Ridklubb
Lidingö Ryttarförening
Nynäshamns Ridklubb
Rastaborg Ridklubb
Ridklubben Norrtälje Ryttare
Söderby Ryttarförening
Södertälje Ridklubb
Täby Ryttarsällskap

Inget RNR-lag till start.

Hoppning ponny
Div 3 - vår 2019

Vi rider i grupp 1

Lag ska bestå av tre eller fyra ekipage, där de tre främst placerade räknas. Vid 4 ekipage ska laget bestå av minst två ponnykategorier

Omgång 1 och 2 rids i Lätt D bed A: Inverkan. Omgång 3/Final rids i Lätt D + 5 bed A: Inverkan.

Omg 1: den 6 april Bromma Ridklubb
Omg 2: den 5 maj Djursholms Ridklubb
Final: den 18 maj Roo Gård Ryttarklubb

Anmälda lag grupp 1:
Bromma Ridklubb
Compass Sportryttarklubb
Djursholms Ridklubb
Edsbro Ryttarförening
Föreningen Hjälmsätra Kusk och Ryttare
Föreningen Siggesta Ryttare
Hagbylunds Ridklubb
Järfälla Ryttarförening
Lilla Rörby Ryttarklubb lag 1
Lilla Rörby Ryttarklubb lag 2
Ridklubben Norrtälje Ryttare
Stora Wäsby Fältrittklubb lag 1
Stora Wäsby Fältrittklubb lag 2
Söderby Ryttarförening
Täby Ryttarsällskap

Rider första omgången 6 april:

Lagledare: Anna Morin

Maja Nilsson - Luna (C-ponny)
Molly Morin - Sensation (B-ponny)
Sara Nola - Foxy (D-ponny)
Lovisa Backlund - Napoli (C-ponny)

Rider andra omgången 5 maj:

Lagledare: Anna Morin

Molly Morin - Sensation (B-ponny)
Evanna Harold - Sture (B-ponny)
Ruben Sundberg - Bubblan (B-ponny)
Moa Morén - Angelique (D-ponny)

Lagträning:
17 mars klockan 16-18 på Vigelsjö
28 april klockan 16.00-18.00 på Vigelsjö

Intresserade att vara med 2019:

Lagledare: Anna Morin

Maja Nilsson - Luna (C)
Moa Morén - Angelique (D)
Evanna Harold - Sture (B)
Sara Nola - Foxy (D)
Lovisa Backlund - Napoli (C)
Molly Morin - Sensation (B)
Ruben Sundberg - Bubblan (B)

Dressyr ponny
Div 3 - vår 2019

Vi rider i grupp 1

 Lag ska bestå av tre eller fyra ekipage, där de tre främst placerade räknas. Vid 4 ekipage ska laget bestå av minst två ponnykategorier. Divisionen ska ridas i kategorier och inte i åldersindelning. 

Omgång 1 och 2 går i LC:1 2015. Omgång 3/ Final (5 lag från grupp 1 och 5 lag från grupp 2) rids i LB:1 2019.

Omg 1: den 14 april Föreningen Österåkers Sportryttare
Omg 2: den 4 maj Roo Gård Ryttarklubb
Final: den 2 juni Nynäshamns Ridklubb

Anmälda lag grupp 1:
Djursholms Ridklubb
Föreningen Österåker Sportryttare
Hufvudsta Ridklubb
Ridklubben 4 Ben
Ridklubben Norrtälje Ryttare
Roslagens Rid- och Körklubb
Stora Wäsby Fältrittklubb lag 1
Stora Wäsby Fältrittklubb lag 2
Täby Ryttarsällskap
Vällingby Ridsällskap

Rider första omgången 14 april:

Lagledare: Jenny Harold

Evanna Harold - Sture (B-ponny)
Maja Nilsson - Luna (C-ponny)
Moa Morén - Angelique (D-ponny)
Alva Lindefors - Charmander (D-ponny)
Julia Pettersson - Bunavory Lad (D-ponny)

Rider andra omgången 4 maj:

Lagledare: Jenny Harold

Evanna Harold - Sture (B-ponny)
Maja Nilsson - Adfer Mr Marmite (B-ponny)
Alva Lindefors - Charmander (D-ponny)
Julia Pettersson - Bunavory Lad (D-ponny)

Lagträning:
24 mars 19-20 på Vigelsjö - träning
31 mars 19-20 på Vigelsjö - programridning

Intresserade att vara med 2019:

Lagledare: Jenny Harold

Julia Pettersson - Bunavory Lad
Evanna Harold - Sture
Maja Nilsson - Luna
Moa Morén - Angelique
Alva Lindefors - Charmander
Tova Sjöberg - Attyrory Mouse

Dressyr storhäst
Div 3 - vår 2019

Vi rider i grupp 2

Lag ska bestå av tre ekipage. I lag där Juniorer eller Unga Ryttare ingår, får en av dessa lägga till 2 % på erhållet resultat. Denne ryttare ska meddelas av lagledare till sekretariatet före lagklassens start.

LB:1 2019 (omgång 1 och 2). Omgång 3/Final rids i LB:3 2019.

Omg 1: den 7 april Djursholms Ridklubb
Omg 2: den 22 april  Botkyrka Ridsällskap
Final: den 25-26 maj Lotterängs Ryttarförening

Anmälda lag grupp 2:
Botkyrka Ridsällskap
Djursholms Ridklubb lag 1
Djursholms Ridklubb lag 2
Lotterängs Ryttarförening
Märsta Ridklubb
Ridklubben 4 Ben
Ridklubben Norrtälje Ryttare
Roslagens Rid- och Körklubb
Rånäs Ridklubb
Söderby Ryttarförening
Vallentuna Ridklubb

Rider första omgången 7 april:

Lagledare: Josefin Persson

Suss Forssman Thullberg - Tequila
Josefin Persson - Lizz
Cassandra Ek - IMA My Amazing Roxie

Intresserade att vara med 2019:

Lagledare: Josefin Persson

Jenny Harold - Lassie
Karin Andersson - Chanza
Anna Billefält - Laerkenborgs Argon
Suss Forssman Thullberg - Tequila
Josefin Persson - Lizz
Cassandra Ek - IMA My Amazing Roxie
Isabelle Danneker
ev. Caroline Aronsson

ALLSVENSKAN 2018

Var med och rid i lag för Ridklubben Norrtälje Ryttare! 2018 har vi följande lag

  • dressyr ponny division 2 och division 3
  • dressyr storhäst division 3
  • hoppning ponny division 2 och division 3
  • hoppning storhäst division 4

HÖSTEN 2018

Hoppning division 4 storhäst
höst 2018

Lag består av tre (3) eller fyra (4) ryttare som rider 0.85 m bed A:1a i omg 1 och 2, omg 3/final rids i 0.95 m bed A:1a.  De tre främsta resultaten per omgång räknas.

Lag omgång 2: 6 oktober Stäket
Anna Billefält - Laerkenborgs Argon
Josefin Persson - Lizz
Ida From - Dukats El Dozoro
Therese Nilsson - Casanova
Lagledare: Sara Forsberg

Lag omgång 1: 2 september Roslagen
Anna Billefält - Laerkenborgs Argon
Josefin Persson - Eco SJ
Sara Forsberg - Fiorentina
Lagledare: Sara Forsberg

Intresserade att vara med:
Jenny Eriksson - River
Josefin Persson - Eco SJ/Lizz (SWB)
Anna Billefält - Laerkenborgs Argon
Victoria Borwin - Peace (ev. omg. 2)
Ida From - Dukats El Dozoro (ev. omg. 2)
Sara Forsberg - Fiorentina

Dressyr division 2 ponny
höst 2018

Vi får tyvärr avanmäla vårt deltagande då vi inte har tillräckligt många ekipage som har möjlighet aktuella datum!

Tre (3) eller fyra (4) ryttare rider i omgång 1 och 2 LB:1 2015. Omgång 3/Final rids i LA:1 2007.

Vid 4 ekipage ska laget bestå av minst två ponnykategorier.

Hoppning division 2 ponny
höst 2018

Tre (3) eller fyra (4) ryttare rider i omgång 1 och 2 Lätt C bed A:1a. I omgång 3/Final rids Lätt C + 5 bed A:1a.

Vid 4 ekipage ska laget bestå av minst två ponnykategorier.

Intresserade att vara med:
Matilda Örling - Mis Maise Raine (D)
(ev. omg. 2)
Moa Morén - Angelique (D) (ev.)
Kajsa Kvick - Milou (D)
Sara Nola - Kulltorps Napoli (C)
My Bogefors - Torkel (B)
Lovisa Backlund - Annie (D)

VÅREN 2018

Dressyr division 3 storhäst
vår 2018

Lagträff:
Lördag 31 mars klockan 14.00 (avsuttet)

Pay and ride:
Söndag 1 april (klubben står startavgiften för lagekipagen)

Rider första omgången 8 april Djursholm
(lag anmält):

Josefin Persson - Eco SJ (lagledare)
Anna Billefält - Lærkenborgs Argon
Cassandra Ek - IMA My Amazing Roxie

Rider andra omgången 22 april Bromma
(lag anmält):

Karin Andersson - Belafonte (lagledare)
Anna Billefält - Lærkenborgs Argon
Annika Rindar - Liljegårdens Cherry

Intresserade att vara med:

Josefin Persson - Eco SJ (omg 1)
Anna Billefält - Lærkenborgs Argon
Cassandra Ek - IMA My Amazing Roxie
Annika Rindar - Liljegårdens Cherry (omg 2)
Elettra Sonedotter - xxxxxxx (ev. omg 2)
Caroline Aronsson - Carnaby Sparrow Lad (ev. omg 2)
Karin Andersson - Chanza (ev.)

Dressyr division 3 ponny
vår 2018

Lagträff och lagträning:
Söndag 8 april klockan 11.00 (till häst)

Söndag 8 april klockan 12.20 i klubbstugan - mental träning, tävlingsförberedelse och teambuilding (alla lagdeltagare - storhäst och ponny, dressyr och hoppning!)

Rider första omgången 29 april Järfälla
(lag anmält):

Isabelle Danneker - Stormpojken
Tova Sjöberg - Attyrory Mouse
Julia Pettersson - Bunavory Lad
Lagledare: Frida Granqvist

Rider andra omgången 5 maj Roo Gård
(lag anmält):

Isabelle Danneker - Stormpojken
Tova Sjöberg - Attyrory Mouse
Julia Pettersson - Bunavory Lad
Lagledare: Frida Granqvist

Intresserade att vara med:

Isabelle Danneker - Stormpojken (C)
Tova Sjöberg - Attyrory Mouse (D)
Julia Pettersson - Bunavory Lad (D)

 

Hoppning division 3 ponny
vår 2018

Lagträff:
Måndag 19 mars klockan 18.45-19.30 (avsuttet)
Lagträning:
Söndag 8 april 17.30 (till häst)

Söndag 8 april klockan 12.20 i klubbstugan - mental träning, tävlingsförberedelse och teambuilding (alla lagdeltagare - storhäst och ponny, dressyr och hoppning!)

Rider första omgången 21 april Bromma
(lag anmält! Deltagare som bara rider lagklass behöver anmäla in i lista 987 i TDB):

Sara Nola - Glyncoch Miss Jones
Kajsa Kvick - Mis Maise Raine
My Bogefors - Torkel
Lovisa Backlund - Annie

Rider andra omgången Roo Gård 19 maj
(lag anmält):

Sara Nola - Glyncoch Miss Jones
Kajsa Kvick - Sanbella
My Bogefors - Torkel
Lovisa Backlund - Annie

Intresserade att vara med:

Kajsa Kvick - Sanbella (C)
Lovisa Backlund - Annie (D)
Sara Nola - Glyncoch Miss Jones (B)
My Bogefors - Torkel (B)
Alva Lindefors - Charmander (D) (avvaktar)
Emilia Bergander - LL Top Gun (D)