DEL AV ROSLAGSMILJONEN TILL KLUBBEN!

Lite värme i själen, trots att vi tydligen inte haft några soltimmar alls i december. Idag har vi haft besök från Sara Edberg och Roslagens Sparbanks Stiftelser, för att vår förening har fått ta del av Roslagsmiljonen. Roslagsmiljonen innebär att de anställda på Roslagens Sparbank får välja en förening som man brinner för och vill stötta lite extra, och Stiftelserna stöttar denna förening med 10.000 kronor.

Här är Saras fina motivering:
”Denna ridklubb ger många barn och vuxna, både pojkar och flickor, så mycket glädje. Så fantastiskt fina ponnyer och hästar med enormt tålamod att lära ut ridkonstens tillsammans med personalen som verkligen brinner för det de gör. De ger alla möjligheten att prova på att tävla (där alla får rosett) och de har en fritidsgård dit barnen kan gå efter skolan för att ta hand om hästarna. Jag hoppas att varje häst får en extra morot efter mitt bidrag till klubben.”

Åter igen, tack så mycket!