Nytt faktureringssystem 2023

I början på nya året 2023 kommer vi byta faktureringssystem för abonnemangsfakturorna – från Svea Ekonomi till Fortnox.
Övergången innebär att alla kommer få sina fakturor via mail (istället för post i brevlådan), och att inbetalning ska göras till klubbens bankgirokonto. Fortnox kommer sköta påminnelser och inkasso (vilket vi ju så klart har väldigt väldigt lite av ???? )
För dig som idag har autogiro för abonnemangsfakturan kommer vi behöva göra lite ”handpåläggning”, och återkommer om det ????
Alla medlemsavgifter för 2023 kommer faktureras med mail-faktura som kommer via Fortnox närmsta dagarna i mailboxen via Fortnox, utom för er som har autogiro (där kommer fakturan som vanligt via Svea Ekonomi). Förfallodatum för medlemsavgiften kommer vara 15 december 2022. På så sätt kan vi rapportera in rätt medlemsuppgift till Ridsportförbundet 31 december, och vet att alla våra ryttare har försäkring vid starten på ridåret 2023.
Abonnemangsfakturan för januari kommer som vanligt via Svea Ekonomi till alla. Förfallodatum för januarifakturan kommer vara 22 december 2022.
Tack alla för att jag vet att ni kommer ha tålamod med omläggningen ????